הרב פרומן

מכתב לאלי ויזל

אלי-ויזל1

מכתב לאלי ויזל

Posted on

בס"ד                                                                                                                                      ערב טו' בשבט

למכובדי הסופר אלי ויזל שלום,

מתקוע עירו של עמוס הנביא

הסמוכה לירושלים.

יברכך ה' מציון וראה מטוב ירושלים כל ימי חייך.

כל כך רציתי לפגוש אותך פנים אל פנים (כפי שבפרשת השבוע מופיעה החשיבות של 'פנים אל פנים' במעמד הר סיני). בנעורינו היית אתה סמל (או מוטב לומר שליח הציבור) של הדור שעבר את הגלות בשיאה להרבה יהודים צעירים בארץ (אני נולדתי – בארץ – שלושה חודשים אחרי מלחמת העולם השנייה וזהו אולי הטעם העיקרי לשמי : מנחם). והינה אחרי שיחת הטלפון הקצרה לפני חודשים רבים שבה אמרת לי: ניפגש בביקורי הבאה בארץ בסמוך לט' במנחם אב, עברתי והצצתי בכתבך, ומצאתי בהם את הקשר האישי של האישיות שלי אל האישיות שלך. איך הייתי מגדיר קשר זה נראה לי ואתה יכול להיות עבורי סמל (ושוב אולי מוטב לומר שליח ציבור) לאיש הרוח שמוסר את חייו הפנימיים למען מה שאפשר להגדיר במילים בוטות מדיי : למען חיי עמו. נזכר אני כאשר אני מטלפן לחיים גורי ופותח במילות הנימוס: מה שלומך? תשובתו האופיינית היא: שלומי כשלום עמי.

מבנה כזה של הרוח מזמין ביקורת ואף גינויים משום שיש בו סכנה של מכירת הנשמה ל-"חיצוניים". אבל אף על פי כן יש סיכוי לרוח אמיתית יותר וגדולה יותר (נזכר אני בתפיסה היהודית הרואה את ההבדל בין ישראל לעמים במעמד הר סיני – לעומת דתות הבנויות על גילוי עמוק לאדם יחידי, עם ישראל בנוי על גילוי פומבי וציבורי).

נותן החיים יתברך נתן לי בחודשים האחרונים תנאים טובים יותר לחשבון נפש על חיי. למה אני חיי? מסקנתי היא שאני רוצה – בלי נדר – להמשיך ולתרום ביתר שאת והעיקר : ביתר עומק, לתפארת מדינת ישראל שהיא תפארתו של צור ישראל יתברך. רוב שנותיי פעלתי מתוך תחושה שאת המטרה של "שלום על ישראל" יביאו דווקא אנשי הרוח, בשנים האחרונות – ובמיוחד בחודשים האחרונים- הולכת ומתחזקת בי התחושה היהודית המסורתית שכל דבר שמגיעים אליו מגיע מן השמים. ובמיוחד – השלום. עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל. ומה הגיוני יותר מהטענה שאת הרוח ממרום יערו עלינו דווקא אנשי הרוח?!

רוחות חזקות נושבות כעת במזרח התיכון, באופן כללי: ישנה התגברות חזקה לרוחות האיסלאם. בעיני רוב אזרחי ישראל אלו הם רוחות רעות מאוד המהוות איום על מדינתנו, האיום לפצצת הגרעין ברפובליקה האסלאמית של אירן הולך ומתגבר, דיבורים מפורשים על מלחמה מתקרבת בין ישראל לאיראן נשמעו שלשום גם מנשיא ארצות הברית. ולא רק חיזבאללה (נושאת לשווא בשמה את שמה של מלך העולם) אלא גם כוחות מוסלמים נוספים (למשל: אפגניסטן המוסלמית) מודיעים שהאסלאם מחייב אותם לתמוך באיראן.בסוריה מתנהלת מלחמת אזרחים שהרקע הדתי שלה הולך ומתבהר ( הזוועות של המלחמה שם מביאות גם רב יהודי מתקוע להתפלל על שלום בסוריה, ורוח ההלכה היא שמוטל עלינו לדאוג לחולי הגויים בכלל חולי ישראל). במצריים כידוע הולכת ועולה קרנם של האחים המוסלמים, וגם אצל שכיננו הפלסטינאים: הכרזתו של המופתי בירושלים על הרג היהודים באחרית הימים, ומה שחשוב יותר ההסכם שנחתם היום בין אבו מאזן לתנועת החמאס.

כבר לפני שנים רבות קיבלתי את ההבנה שאי אפשר להגיע  לשלום בארץ הקודש בלי להטות את האנרגיה הדתית – שהיא אנרגיה גרעינית מאוד- למען השלום. הקשרים שקשרתי במשך השנים עם מנהיגים מוסלמים בארץ (ביניהם- ראשי החמאס) ובסביבותיה, חיזקו בי את הדעה שאפשר להטות כמה מהרוחות המוסלמיות החזקות ביותר למען השלום. לכן שמחתי על הנשיא אובמה, כי ייחסתי לו את ההבנה שאפשר לכוון את רוחות האסלאם אל השלום, ארצות הברית יכולה להיות מלאך השלום העיקרי ממלך מלכי המלכים ששמו בעברית (כמו בערבית) הוא : שלום.

חברים אמריקאים אף ארגנו לי הזמנה משליח השלום ג'ורג' מיטשל להיפגש עימו (הפגישה הטובה היתה לפני יותר משנה וחצי בוושינגטון – ובה הצעתי צעדים מעשיים איך לעניות דעתי יכול נשיא ארצות הברית לראות בשלום בין הישראלים לפלסטינאים מפתח לפתרון הבעיה העולמית של הסכסוך בין העולם המוסלמי לעולם המערבי).

כמה מחשובי הרבנים בארץ חיזקו אותי בגישה שהאחריות למימוש מעשי של רוח השלום היהודית מוטלת קודם כל על אנשי הרוח, ברוח מה שאני אומר בסוף התפילה לפני היציאה ביום של עבודה מעשית – אמר ר' אלעזר אמר ר' חנינא תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם.

בימים אלו אני – בתמיכה של אבו מאזן ובקשר מלא ספקות עם ממשלת ישראל – לגבש וועדה של ראשי הדת היהודים והמוסלמים לפעול למען השלום. לאחרונה נפגשתי על נושא זה עם שגריר ארה"ב בישראל דן שפירא.

על כל זאת רציתי לדבר עם מכובדי אלי ויזל, איש הרוח היהודי (על השאלה המפורסמת: מי הוא יהודי? נוהג אני לענות : מי שמוסר את נפשו למען השלום) בשיחת הטלפון הקצרה שהייתה לנו לפני חודשים רבים ושיצאת ממלון המלך דוד הצעת כאמור שניפגש בביקורך הבאה בארץ. הצעה זו הייתה מאוד לרוחי אוירה דארץ ישראל מחכים. אבל כשהתברר שמצב בריאותך דחה את הביקור – חשבתי לגייס כוחות להגיע לשיחה פנים אל פנים איתך בארצות הברית. עכשיו כשהבעיה נעשתה דחופה ומוחשית כל-כך הייתי רוצה להיות מעשי אולי אפשר לזמן שיחת טלפון בייננו בימים הקרובים? לעניות דעתי בוראינו ואוהבינו יתברך הציב אותך במקום שבו יכול להיות לך תפקיד מרכזי לריבוי השלום בעולם. מתפלל אני שאנשי הרוח היהודים יעמו באחריות המוטלת עליהם.

על הביטוי בשיר-השירים "שובי שובי השולמית" אומרים חז"ל שאומתנו נקראת "שולמית" היא אומת השלום, אומה של שלום העולמים.

שלום,

ולהשתמע בשלום בקרוב,

מנחם פרומן

תקוע.

972-2-9964482

972-50-8755689

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *