הרב פרומן

מכתב לאלוף יעקב עמידרור

Yaakov Amidror

מכתב לאלוף יעקב עמידרור

Posted on

בסייתא דשמיא

לכבוד האלוף יעקב עמידרור,

יו"ר המועצה לביטחון לאומי

מאחר אני להיענות להצעתך להעלות על הכתב את שני הרעיונות איתם באתי ללשכתך משום שרציתי להביא אותם לאחר "בדיקת היתכנות" גבי ביצועם.

שני רעיונות שנתן לי בחסדו מקור המחשבות ברוך הוא מתוך הקשרים שעבדתי עליהם שנים למען חיזוק ביטחון לאומי.

א.      יוזמה ישראלית  להקים "ועדת פיוס עם הפלסטינאים".

מיד לאחר סיום "הקרב על הפני לאו"ם של הפלסטינאים" תיזום ישראל הקמתה של ועדה לעידוד השלום עם הפלסטינאים

ועדה זאת אפשר להציגה כחידוש ועדה נגד הסטה שאתה היית יו"ר הישראלי שלה- עם סמכויות מוגברות בצורתה החדשה שלה ההצעה היא שהיו"ר הישראלי יהיה הראשון לציון הרב עמאר שליט"א .

–         היתרון לישראל מן היוזמה:

 

  1. ארה"ב ומדינות נוספות יכולים לראות בה ביטוי לרצינות ההכרזות של ראש הממשלה שהתנגדותנו לפניה החד צדדית של הפלסטינאים איננה תרגיל השהייה אלא היא באה דווקא משום שאנו רוצים לפתוח באופן מיידי  במו"מ אמיתי איתם. התקדמות נראית לעין "בנושאים הכבדים" העומדים בינינו לבין הפלסטינאים איננה צפויה באופן מיידי אבל ועדה כזאת יכולה להראות הישגים בזמן קצר יחסית.
  2. סיוע לשמירה על הנכס החשוב שלנו- התיאום הביטחוני עם המשטרה הפלסטינאית. מזהה אני אצל המפקדים הצבאיים והמושלים הפלסטינאים התנגדות ברורה "מנימוקיהם שלהם" לכך שהפעילות של הדרג המדיני שלהם באו"ם יהיה התחלה של הבערת השטח ע"י המתכננים תהלוכות נגד התנחלויות ושאר מזיקים. " ועדת השלום יכולה ליזום פעולות שלום בשטח שתעזורנה למושלים בשטח (לפי שעה) לשמור על הרגיעה.

בקיצור: הקמת "ועדת שלום" יכולה לעזור לקיים אוירה של שלום עוד לפני "התקדמות במו"מ" – בניגוד ללחץ של חוגים שונים (גם ישראלים)שבלי ויתורים מרחיקי לכת יתחיל השטח לבעור.

–         בדיקת היתכנות עם הפלסטינאים:

נפגשתי ביוזמתי עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס לשיחה ממושכת וטובה בלשכתו הוא הסכים מיד לרעיון (מסיבותיו שלו- הרי הוא העלה את הרעיון על חידוש הועדה נגד הסטה לפני הפניה לאו"ם) כדי להראות שפניה זו אינה במקום חידוש המו"מ. באותה שיחה הוא אמר שהוא ממנה מיד ליו"ר הפלסטינאי את מי שאפשר לראות בו מעין מקביל לרב הראשי לישראל- השר הממונה על הוואקף: ד"ר מחמוד הבאש (שנכח בשיחה, כי הוא שארגן עבורי את הפגישה ולפי שאני מכיר את אישיותו פעילות איתו יכולה לתרום לתדמית השלום הישראלי).

ב.      שליחת הרב עמאר שליט"א לפגישה עם ראש ממשלת טורקיה ארדואן.

כפי שאני מכיר את ראש ממשלת טורקיה- ככל שהוא מתעצם בהכרזותיו וצעדים האנטי ישראלים הוא מחפש דרכים להראות דרכים שהוא איננו אויב של העם הישראלי. דבר זה חשוב לו גם כלפי השוק האירופי וארה"ב וגם כלפי חלקים לא מבוטלים בתוך עמו שלו. (וגם נובע מאופי הפסיכולוגיה שלו כמוסלמי טורקי) פגישה שלו עם הרב הראשי עשויה להיות מתאימה לו. ההצעה היא שהרב  יבוא לשוחח עימו בנושא גלעד שליט (הוא הכריז בעבר שזהו עבורו נושא דתי ולכן הוא מוכן לטפל בו) ובהזמנות זאת ישמע רה"מ ארדואן ממנו דיבורים בנוסה המזרחי שהרב עמאר שליט"א מסוגל להם על הצער הגדול של העם בישראל על אובדן חיי אדם שהיה במרמרה ועל הידידות המסורתית בין העם הישראלי לעם הטורקי. ובעיקר דברי נעם על גדולתה של טורקיה שיכולה להנהיג את היזור לשלום.

במילים ציוריות יותר: ההצעה היא שהרב יהיה מעין "גוי של שבת" העושה מה שהממשלה אינה עושה – ואולי אסור לה לעשות .

–         היתרון לשראל:

אם יינתן לשליחותו של הרב שליט"א בשם עם ישראל גיבוי של ממשלת ישראל (ברמה כזאת או אחרת- הממשלה תבחר את המינון) יכולים הטורקים לראות בדבריו הענות לתביעה העיקשת שלהם שתתן לרה"מ ארדואן סולם  (לאחר שאסף את רווחיו מההכרזות האנטי ישראליות) לרדת מן העץ.

–         בדיקת ההיתכנות:

לפני כשבוע וחצי שלחתי מכתב המפרט את ההצעה ולפי דברי ידידי הטורקי המקשר ביני לבין רה"מ ארדואן המכתב הועבר לו כבר לפני כשבוע לא קיבלתי עד עתה תגובה של רה"מ ארדואן.

אבל אתמול הזדרז אותו ידיד טורקי להרגיע אותי בהערכה שלו שלפי שהוא מכיר את רה"מ ארדואן (שחמש שנים היה יועצו) הוא בטוח שראש ממשלת טורקיה עתיד להיענות בחיוב להצעה כמובן שאם ראש ממשלת ישראל יעביר בצינורות שלו לראש ממשלת טורקיה מסר שהוא תומך (ברמה כזאת או אחרת- כפח בחירתו) ביוזמת הרבנים להקל על המשבר יזרז הדבר מאוד על המסלול הזה של "הרב של שבת". לעניות הכרתי את רה"מ ארדואן לנו יש עניין להזדרז מאוד לפני שהדינאמיקה הפוליטית והרגשית של ראש ממשלת טורקיה יסחפו אותו ליותר צעדים שהם כשלעצמם מזיקים לישראל וגם יקשו יותר ויותר על חזרתו בתשובה ( אם כי לעניות היכרותי עם אישיותו אין כמעט אצלו שום נקודה שאל חזור).

מגיש אני לך שתי מחשבות שקיבלתי ממקור המחשבות יתברך בציפייה שלא רק תאמר עליהן כן או לא אלא שאתה- על פי הידע והניסיון והתבונה שנתן לך הבוחר בעמו ישראל יתברך- תתקן ותשכלל אותן. כפי שהסברתי את ציפיותיי בפתח הפגישה ביננו.

ואחתום לכבוד תפארת מדינת ישראל שכפי שקיבלתי מרבותיי היא תפארתו של בורא העלם יתברך.

מנחם פרומן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *