הרב פרומן

הצעה להגדרה עצמית תרבותית

הגדרה-עצמית

הצעה להגדרה עצמית תרבותית

Posted on

אחת השאלות שהמציאות הישראלית המסובכת שלנו מתלבטת בהן היא: מהי ההגדרה העצמית של מדינת ישראל. האם מדינה היא מין חברת אחריות גדולה- או שהיא יסוד לכיסא הכבוד- לכבוד ה' שעלינו זרח ויוסיף לזרוח ויוסיף ויזרח? האם המדינה עניינה לדאוג לצרכיהם החומריים של אזרחיה- או שעיקר עניינה של מדינת ישראל הוא לקדם את התרבות הישראלית?

דבר פשוט שאלו המבינים שהמדינה הוקמה כדי לבטא את הרוחניות של עם ישראל- מבינים שצריכים לבוא בה לידי ביטוי דווקא הכוחות הרוחניים של עם ישראל. אם היא באה לקדם את הדרך הישראלית- לא שייך שאת דרכה יקבעו הערבים הגרים בארץ. האם אפשר לצפות מהם שישתתפו בהכרעות קשות כמו מה צריכים הוותיקים להקריב למען העלייה- או בשאלו מסובכות כגון איך להנל משא ומתן עם אומות העולם ומהי הדרך לשלום? ושמעתי בדיחה טובה בשם חבר כנסת ערבי ותיק שזעק בכנסת: מה פתאום אתם מתנגדים שאחליט בשאלת השלום הרי כבר החלטתי בשאלה מיהו יהודי?!!!

אין פירוש הדבר זלזול בכבוד האנושי הראוי לערבים. חז"ל לימדונו שלכל אומה יש שר ממשלה- לכ אומה יש יסוד רוחני משלה. הערבים היום נזכרים יותר ויותר בשורש הרוחני דתי שלהם. ראוי גם לנו לזכור שבעולם- האומות האסלאם הוא הדת היחידה שאין בה מבחינה הלכתית בעיה של עבודה זרה. ועם כל הבעיות הנוראות והעקובות מדם שעושים הערבים לשיבת- ציון  אפשר גם להתבונן בנפלאות- ה' שבשובנו לציון מצאנו כאן את האומה היחידה המייחדת את שם ה' כראוי.

אם נרצה או לא- הערבים הם מרכיב יסודי במציאות שלתוכה השיב אותנו ה'. ואם נתבונן בתהליכים בעולם הערבי לא נהיה כחולמים אם נתכונן לאפשרות שהערבים ילכו ויגדירו את עצמם כמוסלמים. זה עשוי להיות מרכיב חשוב בדרך לפתור את בעיותינו איתם. אלו שיבינו את מדינת ישראל כביטוי של תרבות ישראל- אולי יוכלו להציע לערבים בארץ ביטוי תרבותי. עם אלוקי אברהם יכול אולי להציע להם הגדרה עצמית כישות רוחנית עצמאית השומרת על ערכיה (החיוביים). הצעה כזאת ברוח אברהם שפתח את אוהלו לישמעלים- עשויה להישמע  בחוגי השמאל התובעים לערבים זכות הגדרה עצמית. לכן היא עשוי לתרום למטרה הגדולה ביותר שלנו: יציאה מן התיקו הלאומי המשתק אל חידוש הברית הזאת הוא צעד מכריע כדי לקדם הלאה את זרימת החיים של התרבות הישראלית- את מדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *